Haberler
Giriş Tarihi : 29-08-2021 16:48   Güncelleme : 29-08-2021 16:48

Taliban Kadınlara Yönelik Baskını Sürdürüyor: Eğitim Toplantısına Kadınlar Çağrılmadı

Taliban'ın kadınlara yönelik baskısı artarak devam ediyor. Yüksek Öğrenim Bakanlığı toplantısında tek bir kadının bile olmaması dikkat çekerken radyo ve televizyonlarda da kadın sesinin yasaklandığı ortaya çıktı.

Taliban Kadınlara Yönelik Baskını Sürdürüyor: Eğitim Toplantısına Kadınlar Çağrılmadı

ABD'nin yokluğunu fırsat bilip Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın kadınlara yönelik baskısı endişeleri derinleşiyor. Gazeteci Tajuden Soroush, Taliban'ın Afganistan Yüksek Öğrenim Bakanlığı'ndaki ilk toplantısına tek bir kadının katılmadığını duyurdu.

Buna göre, Taliban bakanlıktaki ilk toplantısını bugün yaptı. Ancak salonda bir tek kadın görülmezken, Soroush "Geçmişte bu salonun yüzde 50'ini kadınlar oluştururdu" dedi.

"Hesap Sorulmalı"

Afganistan'ın bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'nun Başkanı Shaharzad Akbar da bu görüntülere tepki göstererek dünyaya kadın hakları konusundan Taliban'dan hesap sorulması çağrısı yaptı. Akbar, "Taliban, kadınları temel insan haklarından mahrum bırakmak için her türlü çabayı gösterecektir. Dünya bu konuyu görmezden gelmemeli ve/veya yanılsamaya kapılmamalı" dedi. Akbar, kadın haklarının korunması için her fırsatın ve her nüfuz unsurunun kullanılmasını istedi.

Kadın Sesi Yasaklandı

Öte yandan, Kandahar'dan da Taliban'ın radyo ve televizyonlarda müziği ve 'kadın sesi yayımlanmasını' yasakladığı aktarıldı.